چهارشنبه, 06 آبان 1394 ساعت 17:07

پایان نامه درباره فردی کردن در قانون اساسی مطلب ویژه

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دانلود پایان نامه درباره فردی کردن در قانون اساسی

"پایان نامه دوره کارشناسی ارشد"

جهت مشاهده مقدمه و چکیده این پایان نامه به ادامه مطلب بروید

(این پایان نامه در هیچ کجا ارائه نشده و کلیه حقوق آن مربوط به سایت شهر دانش کویر می باشد.)

فایل: Word

تعداد صفحات: 66

قیمت: 10000 تومان 

پس از پرداخت به پست برگردید و دانلود کنید 

  تلفن پشتیبانی:09136242581

چکیده

اصل فردی کردن مجازات ها به عنوان یکی از اصول مترقی حاکم بر مجازات ها، که استثنایی سهل و ممتنع بر اصل قانونی بودن مجازات ها وارد نموده است به معنی اعمال و اجرای مجازات متناسب با شخصیت و ویژگی های جسمی، روانی و اجتماعی فرد مجرم است که به اعتبار ماهیت جرم ارتکابی و یا خصوصیات مجنی علیه ا زطرف مقنن پیش بینی شده است و از سوی قوای قضائیه و مجریه به منصه ظهور رسیده است و ممکن است حسب مورد منجر به تشدید تخفیف یا تعلیق و... مجازات شود. به نظر ما اولین برداشت از معنای حقیقی اصل فردی کردن مجازات ها ایجاب می کند نقش اساسی در فردی کردن کیفرها را به عهده قاضی جزایی یعنی شخصیتی وارسته، عالم و عدالت خواه نهاده تا در صورت لزوم مجرم را از کیفیات مخففه بهره مند نماید و در صورت اختیارات وسیع را داد رسان در اجرای اصل فردی کردن مجازات ها توالی فاسد متعدده ای ایجاد می کند که نمی توان به سرعت از ضایعات آن در نظام کیفری کاست زیرا احکام کیفری قبل از آن که مبتنی بر استدلال و مستند به اصول و مبانی حقوقی باشد بر اساس سلیقه های شخصی علاقه های فردی و تفسیر های خصوصی مبتنی می شود با این همه شایسته نیست مضرات احتمالی این امر مانع افزایش اختیارات قضات شود چه این که اولین فایده افزایش دامنه اختیارات قضایی زمانی بر ما محول می شود که در شیوه اجرایی فردی کردن مجازات؟ مشاهده می شود مقامات اجرایی هنگام می توانند مجرم را مثلاً از آزادی مشروط مستفید کنندکه حسب مورد از نظر قضات بهره مند شوند.

مقدمه

 یکی از مهم ترین مقوله های حقوق کیفری مسئله تعیین مجازات یا همان چگونگی توزیع ان است. دو اصل حاکم بر چگونگی تعیین مجازات، اصل تناسب مجازات با جرم و اصل تناسب مجازات با مجرم می باشد. اصل اول ملهم از مفاهیم استحقاق و سزا دهی است. بدین معنا که سزا دهی اقتضا میکند هر کس متناسب با شدت جرمش مجازات شود. جرم سبک ، مجازات سبک، و جرم سنکین مجازات سنگین. تناسب جرم و مجازات که رویکردی جرم مجور است در اواخر قرن نوزدهم تا حدود زیادی خود را به رویکرد مجرم محور داد که مطابق ان مجازات نه تنها باید با جرم متناسب باشد بلکه نتاسب ان با شخصیت مجرم نیز ضروری است. اصل فردی کردن مجازات که بیان گر این معنا است ناشی از تکامل حقوق کیفریدرمسیر توجه به فاعل عمل مجرمانه و شخصیت اوست. رعایت اصل تناسب مجازات با جرم تنها یکی ازاهداف مجازات را که همانا لازمه ی استحقاق مجرمان بخطر عملشان است، آن هم به طور عینی و عیر شخصی، تامین می نماید.

 

برای تامین استحقاق به طور کامل تر و نیز مراعات سایر اهداف سود انگارانه ی مجازات لازم است مجازات جنبه ی شخصی پیدا کند . فردی کردن مجازات از عهده ی این کار بر می آید. در این معنا فردی سازی مجازات، تصحیح مجازات مبتنی بر نیازهای مجرم به عنوان یک فرد  است.   

بازدید 1936 بار آخرین ویرایش در چهارشنبه, 06 آبان 1394 ساعت 17:07

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.