سیاسی

سیاسی (6)

یکشنبه, 27 دی 1394 ساعت 09:50

تحقیق درباره انقلاب مشروطه

نوشته شده توسط

تحقیق درباره انقلاب مشروطه

جنبش مشروطيت بدون شك از رويدادهاي مهم و تأثيرگذار در تاريخ تحولات سياسي ايران محسوب مي‌شود. اثرات اين رويداد در زندگي فرهنگي و سياسي مردم، از ساير حوادثي كه تا آن تاريخ در كشورمان پديد آمده بود، عميق‌تر بوده است

 

 

ادامه مطلب را بخوانید


 

امروزه در جنگ هایی که نسل چهارم نام گرفته است، توسعه فناوری های اطلاعات و ارتباطات الکترونیک، جنگ ها را به سطح پیچیده تری از نبرد توسعه داده است.

یکی از ویژگی های مهم جنگ های گذشته این بود که این جنگ ها بر اهداف نظامی و وارد کردن تلفات عمدهٔ نیروی انسانی برطرف مقابل تمرکز داشت و عمدتاً متکی بر تجهیزات جنگی بود.

در صورتی که در جنگ های جدید، تصرف خاک و سرزمین معنا ندارد و هدف اصلی از جنگ ها جابه جایی حکومت هاست. در جنگ های دوران جدید تسلط فیزیکی اهمیت زیادی ندارد، بلکه طالبان قدرت به دنبال آن هستند تا حکومت ها را به نحوی تغییر دهند که منافع خودشان تأمین شود.

 

چهارشنبه, 04 شهریور 1394 ساعت 17:21

تحقیق درباره قرارداد 1919

نوشته شده توسط
تحقیق درباره قرارداد 1919

ادامه مطلب را مطالعه کنید

پنج شنبه, 25 ارديبهشت 1393 ساعت 10:36

انقلاب سبز

نوشته شده توسط

انقلاب سبز

نورمان بورلاگ که اهل ایالت  آیووا  است در سال 1942 در رشته آسیب شناسی گیاهی دکترا ی خود را دریافت کرد. کار او که رشد گونه های جدید گندم  و بهبود اقدامات مدیریت محصول بود ، آنچه را که امروزه به عنوان "انقلاب سبز" شناخته شده است ، برانگیخت . جایزه صلح نوبل در سال1970 و مدال طلای کنگره در سال 2006 به او اعطا شد و او بیش از 50 دکترای افتخاری برای کارش در مبارزه با گرسنگی بدست آورده است . متن زیر گزیده ای است از سخنرانی او هنگام اعطای جایزه نوبل که در موسسه نوبل در اسلو نروژ در دسامبر 1970 ایراد شد. متن کامل در آدرس اینترنتی زیر قابل دستیابی است : 

از واژه " انقلاب سبز " توسط مطبوعات عمومی  برای توصیف افزایش چشم گیر تولید غلات در عرض 3 سال گذشته استفاده شده است . شاید  واژه " انقلاب سبز " آنگونه که اغلب استفاده می شود ، عجولانه و بیش از اندازه خوش بینانه  است یا حوزه بیش از اندازه وسیعی را در بر می گیرد . اغلب به نظر می آید که این تعییر به اشتباه، تصور انقلابی کلی است در مقدار محصول تولید شده در هکتار یا تولید کلی همه محصولات در میان نواحی وسیعی که کشورهای زیادی را در بر می گیرند . گاه نیز تداعی کننده این مطلب است که همه کشاورزان به طور یکسان از پیشرفت حاصل شده در تولید محصول بهره می برند.

 این اشارات ضمنی هم واقعیت را بیش از اندازه ساده جلوه می دهند و هم آن را تحریف می کنند . تنها محصولاتی که تا کنون به طور محسوسی تحت تاثیر قرار گرفته اند ، گندم ، برنج و ذرت بوده اند . محصولات غلات مهم دیگر مانند ذرت خوشه ای ، ارزن و جو فقط اندکی افزایش یافته اند و هیچ افزایش قابل توجهی در محصولات یا تولید حبوبات و بنشن ، که در رژیم های غذایی جمعیتهای مصرف کننده غلات مهم اند ، رخ نداده است . به علاوه باید تاکید شود که تا کنون افزایش زیاد تولید محصول در نواحی آبیاری شده بوده است و همه کشاورزان در نواحی آبیاری شده هم دانه و تکنولوژی جدید ر ا به کار نبرده اند  و از منافع آن بهره مند نشده اند. با این حال شمار کشاورزانی که در حال استفاده از دانه ها و تکنولوژی جدید به مقادیر   اندک یا زیاد  هستند ، در 3 سال گذشته بسیار قابل توجه بوده است . تولید غلات در نواحی بارانی هنوز از انقلاب سبز تاثیر نپذیرفته است ولی تغییرات و پیشرفتهای  قابل ملاحظه ای اکنون در چندین کشور قابل رویت است...

 "انقلاب سبز" موفقیت موقتی در مبارزه انسان علیه گرسنگی و محرومیت بدست آورده است و به انسان زمانی برای استراحت داده است . این انقلاب اگر کاملاً به مرحله عمل در بیاید، می تواند مواد غذایی کافی برای معیشت مردم در طول 3 دهه آینده را فراهم کند..

 مالتوس[3] یک قرن و نیم پیش این خطر را گوشزد کرد . ولی او به طور عمده برخطر افزایش جمعیت سریعتر از منابع غذایی تاکید می کرد . وی در عصر خود نمی توانست افزایش سرسام آور پتانسیل تولید موادغذایی انسان را پیش بینی کند. همچنین او نمی توانست عواقب فیزیکی و روانی نگران کننده و مخرب تمرکز مضحک انسانها در محیط سمی و گوش خراش شهرهای بسیار بزرگی را که از لحاظ آسیب شناسی بیش از حد لازم بزرگ شده اند ، پیش بینی کند . آیا انسانها می توانند این فشار را تحمل کنند ؟ استرس ها و فشارهای غیر عادی تمایل دارند که غرایز حیوانی انسان را تشدید کنند و رفتاری غیر منطقی و مخل آرامش اجتماعی  در میان افراد ناپایدارتر جمعیت عظیم سرسام آوربرانگیزاند.

 ما باید این واقعیت را دریابیم که غذای کافی صرفاً  یکی  از نیازهای  اولیه زندگی است . برای زندگی شایسته و انسانی باید امکان تحصیل خوب ، اشتغال با حقوق مکفی ، مسکن راحت ، لباس خوب و مراقبتهای پزشکی موثر و دلسوزانه را نیز فراهم آوریم . اگر موفق نشویم این کار را بکنیم انسان قبل از گرسنگی ، از طریق امراض محیط زیست خود  به انحطاط  کشیده خواهند شد .

و با این وجود من به آینده نوع بشر امیدوارم.

نورمن بورلاگ دانشمند آمریکایی و برنده جایزه نوبل که لقب پدر انقلاب سبز در کشاورزی، به او داده شده در خانه اش در تگزاس درگذشت.

به گزارش ایرنا نورمن بورلاگ در سن 95 سالگی در اثر بیماری سرطان درگذشت.

 نورمن بورلاگ در دهه 1960 موفق شد روشی را ابداع کند که از طریق آن می شد محصول و بار گیاهان و غلات را افزایش داد و این گیاهان را در مقابل آفات مقاوم ساخت.

 استفاده از روشی که او مبتکر آن بود و "انقلاب سبز" نام گرفت سبب شد که محصول غلات از جمله گندم به سرعت افزایش یابد و به این ترتیب از بروز قحطی در بسیاری از کشورها جلوگیری شود.

 

به علت این موفقیت در سال 1970، نورمن بورلاگ موفق به دریافت جایزه صلح نوبل شد.

کمیته جایزه نوبل گفت که نورمن بورلاگ با روش ابداعی خود، مانع بروز قحطی در جهان شده و جان صدها میلیون نفر را نجات داده است.

آسه لیونیز، رئیس وقت کمیته جایزه نوبل هنگام اهدای جایزه به او گفت: " نورمن بورلاگ، بیش از هر فرد دیگری برای گرسنگان جهان نان فراهم کرده است و دلیل دادن جایزه صلح بوبل به نورمن بولاگ، این است که ما امیدواریم رفع گرسنگی، صلح به همراه آورد."

نورمن بورلاگ همچنین در سال 2007 مدال طلای کنگره آمریکا را دریافت کرد که مهمترین مدال غیرنظامی این کشور است.

در سال 1963 نورمن بورلاگ به ریاست مرکز بین المللی بهبود ذرت و گندم که به تازگی دایر شده بود منصوب شد و در این سمت هزاران دانشمند جوان را آموزش داد.

در سال 1979 وی از این سمت کناره گیری کرد و به تدریس در دانشگاه پرداخت.

نورمن بولاگ، در سال 1986 دفتر جایزه جهانی غذا را ایالت آیوا دائر کرد که هر سال جایزه ای به مبلغ 250 هزار دلار به شخصی که کار و مطالعات او به بهبود عرضه آذوقه در جهان کمک کرده، اهدا می کند

 

پنج شنبه, 25 ارديبهشت 1393 ساعت 10:33

انقلاب سرخ

نوشته شده توسط

انقلاب سرخ

روسیة تزاری در سال 1917 میلادی، درگیر جنگی دشوار (جنگ جهانی اول) و شرایط بسیار سخت اقتصادی بود. در تاریخ 21 فوریة 1917 عده‌ای از مردم شهر - پتروگراد - که در صفهای طولانی نانوایی ایستاده بودند، از فقدان آرد و نبود نان به تنگ آمده و دست به شورش زدند و به غارت نانوایی‌ها پرداختند. فردای آن روز که در تقویم غیر روسی، مصادف با اول ماه مه و روز جهانی کارگر بود، به روز اعتصاب گستردة کارگری در “پترزبورگ” تبدیل شد و میان کارگران و پلیس زد و خوردهایی پدید آمد. اعتصابات تا چند روز ادامه یافت و به دستور “پروتوپوپف” فرماندار نظامی پترزبورگ، تظاهرکنندگان به رگبار مسلسل بسته شدند.

 که قطار او در ایستگاه راه‌آهن “پسکوف” توسط سربازان شورشی متوقف شده بود - حاضر به استعفا شد و به نفع “میخائیل” برادر کوچک خود از سلطنت کناره گرفت، اما میخائیل اندکی بعد اعلام کرد که حاضر به پذیرش سلطنت نیست و یک حکومت دوگانه متشکل از «دولت موقت از یک سو و نمایندگان شوراهای کارگران و دهقانان و سربازان از سوی دیگر» قدرت را در روسیه به دست گرفت و رژیم تزاری سرنگون شد. این انقلاب که خیلی سریع و با خونریزی کم به ثمر رسید، “انقلاب فوریة 1917” یا به طور خلاصه “انقلاب فوریه” نامیده شد. با این انقلاب بخش عمده‌ای از قدرت در اختیار سرمایه‌داران و بانکداران طرفدار لیبرالیسم و مروج ایده‌های بورژوایی قرار گرفت. اما ماجرای انقلاب روسیه به همین‌جا خاتمه نیافت. پس از انقلاب فوریه و برقراری “حکومت دوگانه”، کشمکش شدیدی میان دولت موقت از یک سو و شوراها از سوی دیگر پدید آمد که منجر به هرج و مرج، گسترش فقر و بیکاری، شکست‌های پی‌درپی ارتش روسیه در جبهه‌ها و فرار گستردة سربازان و شورش‌های دهقانی و اعتراضات کارگری گردید. حزب کمونیست روسیه (شاخة بلشویک‌ها) به رهبری “ولادیمیر ایلیچ‌ لنین” با تکیه بر نفوذی که در شوراهای کارگران و سربازان یافته بود و نیز با بهره‌گیری از هرج و مرج و خلأ قدرتی که وجود داشت، در روز 24 اکتبر 1917 (به تاریخ قدیم روسی) تصمیم به قیام مسلحانه گرفت. روز 25 اکتبر، ملوانان ناوگان “کرونشتاد” دست به شورش زده و وزرای دولت موقت در کاخ زمستانی، تزار را بازداشت کردند. بدین‌سان بلشویک‌ها به قدرت رسیده و دولت سوسیالیستی تشکیل دادند. لنین، رئیس دولت سوسیالیستی و “تروتسکی” وزیر امور خارجة دولت بود و “استالین” که بعدها از سفاک‌ترین رهبران دولت شوروی شد، وزیر امور ملیت‌ها و اقوام بود.–در روز 27 فوریه عده‌ای از سربازان پادگان پترزبورگ به مردم پیوستند و “رودزیانکو” رئیس مجلس ملی روسیه (دوما) از “تزار نیکلای دوم” خواست تا از سلطنت استعفا دهد. روز 28 فوریه، دو هنگ از سیبری برای سرکوب انقلابیون حرکت کردند، اما آنان وفاداری خود را به “دوما” و انقلاب اعلام نمودند و قزاقان نیز دست به تمرد زدند. در این زمان دولت موقتی از طرف مخالفین تزار تشکیل شد که شاهزاده “لووف” نخست‌وزیری آن را به عهده داشت؛ این دولت، ائتلافی از لیبرال‌های طرفدار دوما و هواداران مشروطة سلطنتی و نمایندگان سرمایه‌دران روسی بودند.ت

تزاردولت جدید خود را “اتحادیه جماهیر شوروی سوسیالیستی” نامید و رسماً حکومت ایدئولوژی مارکسیسم و برقراری اقتصاد سوسیالیستی و خروج از جنگ جهانی را اعلام نمود. از اکتبر 1917 تا ژانویة 1924 یعنی هنگام مرگ “لنین”، وقایع و حوادث بسیاری در روسیه رخ داد، از جمله صلح با آلمان، معروف به صلح “برست لیتوفسک”، مصادرة کارخانه‌ها و زمینهای سرمایه‌داران و زمینداران، ملی کردن بانکها، تأسیس ارتش سرخ، وقوع جنگ داخلی، دستگیری و اعدام دهها هزار نفر از مخالفین دولت بلشویکی، سیاست اقتصادی “نِپ”، مقابله با دخالت ارتش‌های خارجی در امور کشور، وقوع مبارزه قدرت شدید میان دو تن از رهبران بلشویک‌ها یعنی “تروتسکی” و “استالین” که نهایتاً منجر به پیروزی دومی گردید و فراهم شدن بسترهای تأسیس یک نظام سرمایه‌سالاری دولتی متمرکزِ مبتنی بر اقتصاد با برنامه‌ای تحت عنوان “ساختمان سوسیالیسم در شوروی”. رژیمی که با انقلاب اکتبر 1917 روسیه و رهبری لنین تأسیس گردید، نهایتاً در سال 1991 میلادی توسط “میخائیل گورپاچف” رسماًَ منحل شد.

بلشویسم” یا “مارکسیسم لنینیسم” که ایدئولوژی رهبری کنندة انقلاب اکتبر بود، نحوی تفسیر روسی از مارکسیسم رادیکال بود، همچنان که سوسیالیسم، صورتی از ایدئولوژی‌های غرب مدرن است. بلشویسم و انقلاب اکتبر اگرچه به مبارزه با سرمایه‌داری لیبرال و خصوصی می‌پرداخت، اما به دلیل ماهیت الحادی و اومانیستی خود، صورتی دیگر از تفکر غربی (یعنی سوسیالیسم و سیطرة سرمایه‌سالاری دولتی) را جانشین آن می‌ساخت و لذا قادر به عبور از ساحت مدرنیته و نفی کامل استثمار و بی‌عدالتی و از خودبیگانگی بشر نبود. در قلمرو سوسیالیسم - بوروکراتیک بلشویکی نیز، آدمی به دور از فطرت خود و تحت اسارت اومانیسم قرار داشته و دارد و آزادی اصیل انسانی انکار می‌شود. با انقلاب اکتبر روسیه، ایدئولوژی سیوسیالیسم - رادیکال برای اولین‌بار در تاریخ غرب‌مدرن به قدرت سیاسی دست یافت.